Fakty i mity na temat pielęgnacji skóry niemowlęcia: Czego unikać, a co jest zalecane dla zdrowego mikrobiomu skóry?

Treść powstała we współpracy z partnerem 
Fakty i mity na temat pielęgnacji skóry niemowlęcia: Czego unikać, a co jest zalecane dla zdrowego mikrobiomu skóry?

Faktem jest, że skóra niemowlęcia potrzebuje specjalnej troski i wyjątkowej pielęgnacji. Niestety wiele mam wciąż popełnia błędy. To często wina błędnych przekonań, za które zwykle odpowiadają różne mity. Czego unikać? Co jest zalecane dla zdrowego mikrobiomu skóry malucha?

Dlaczego odpowiednia pielęgnacja skóry niemowlęcej jest tak ważna?

Skóra to jeden z najważniejszych narządów w organizmie człowieka i pełni wiele istotnych funkcji. Jakich?

Przede wszystkim skóra stanowi pierwszą linię obrony przeciwko patogenom, nieprzyjaznym warunkom środowiska i czynnikom mechanicznym, fizycznym oraz chemicznym. Ponadto zapewnia regulację cieplną, bierze udział w percepcji bodźców, w metabolizmie białek, czynności wydzielniczej, utrzymaniu równowagi wodno-oddechowej, lipidów, węglowodanów czy witamin. To dlatego trzeba o nią dbać. W przypadku najmłodszych dzieci w sposób szczególny. Dlaczego to ważne?

Skóra niemowlecia i małego dziecka nie jest w pełni dojrzała i pod wieloma względami różni się od skóry osób dorosłych. Jest bardzo delikatna, cienka, stosunkowo sucha i wrażliwa oraz podatna na uszkodzenie. Cechuje ją wyższa przepuszczalność w porównaniu do skóry dorosłego.

Z tego powodu w przypadku dzieci koniecznością jest odpowiednia pielęgnacja skóry oraz unikanie czynników drażniących. Oznacza to dobranie właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych, ale także pieluszek i ubrań, zmniejszenie ryzyka urazów mechanicznych, dobranie właściwej temperatury otoczenia oraz ochrona przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi (np. wiatr, mróz, promieniowanie słoneczne).

Czym jest mikrobiom skóry niemowlęcej?

Nie można nie wspomnieć, że dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania skóry ogromne znaczenie ma mikrobiom. Ten obejmuje zasiedlające ją mikroorganizmy, zarówno fizjologiczne i pożyteczne, jak i chorobotwórcze, takie jak bakterie, grzyby, wirusy oraz ich genomy. Ich odpowiednia ilość, jak i równowaga między nimi zapewnia prawidłowe funkcjonowanie skóry. Pośrednio wpływa także na zdrowie dziecka.

Jak pielęgnacja wpływa na równowagę mikrobiomu?

Aby zadbać o odpowiednią równowagę mikrobiomu na skórze, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dlaczego? Naruszenie równowagi mikrobiomu skóry nie tylko ma fatalny wpływ na jej kondycję, ale i może prowadzić do różnych poważnych problemów skórnych, takich jak trądzik, łuszczycę, egzemę i inne dermatozy.

Fakty na temat pielęgnacji skóry niemowlęcia

Co jest zalecane dla zdrowego mikrobiomu skóry? Jakie są fakty na temat pielęgnacji skóry niemowlęcia?

Aby dbać o mikrobiom i skórę dziecka, należy przestrzegać kilku zasad. Co jest ważne? Filary prawidłowej pielęgnacji to:

  • używanie łagodnych środków myjących i pielęgnacyjnych,
  • konieczność regularnej higieny i pielęgnacji,
  • specjalna pielęgnacja okolicy podpieluszkowej,
  • odpowiednie pieluszki dla zdrowego mikrobiomu skóry.

Kosmetyki. Jakie bezpieczne produkty dla niemowląt?

Do mycia i pielęgnacji ciała niemowląt i małych dzieci należy stosować wyłącznie kosmetyki przeznaczone dla najmłodszych. Te powinny mieć dobry, prosty skład. Najlepiej, by bazowały na składnikach pochodzenia naturalnego. Ważne, by nie zawierały niepożądanych czy dla maluchów substancji: niedozwolonych konserwantów, aromatów czy barwników.

Należy jednocześnie zachować ostrożność przy stosowaniu preparatów kosmetyczno-leczniczych, a i ograniczyć produkty o działaniu antybakteryjnym i czyszczącym, które zaburzają funkcjonowanie i uniemożliwiają utrzymanie właściwej flory bakteryjnej.

Warto pamiętać, że bezpieczne produkty dla niemowląt to nie tylko płyn do mycia czy szampon do włosów oraz krem do pupy. Zimą należy chronić twarz i uszy przed chłodem przy pomocy tłustego kremu, a latem preparatem z filtrem przeciwsłonecznym SPF. Po kąpieli skórę dziecka można smarować kremem do ciała, mleczkiem lub oliwką. Warto pamiętać, że najlepszym wyborem do pielęgnacji skóry noworodka i niemowląt są kosmetyki emolientowe

Codzienne zabiegi higieniczne niemowlaka

Jeśli chodzi o zabiegi higieniczne, kąpiel całego ciała powinna odbywać się co 2–3 dn. Kąpanie dziecka codziennie nie jest jednak czymś złym, rytuał ten praktykuje wiele osób. Trzeba tylko pamiętać, by sięgać po kosmetyki, które wspierają nawilżenie skóra, a woda nie była za gorąca.

Maluszka można myć zarówno w wanience, jak i w wiaderku umieszczonym na stabilnym podłożu. Należy pamiętać, by woda zakrywała dziecko do okolic klatki piersiowej, a jej temperatura oscylowała wokół 33–34°C. Do kąpieli zaleca się dodawanie na przykład olejku czy płynu do kąpieli, a do mycia włosów używanie łagodnego szamponu dla niemowląt lub dzieci.

Codzienna pielęgnacja niemowlaka bezwzględnie obejmuje krocze, pachy, dłonie i stopy, ale także twarzy, oczy, uszy i szyję. Należy przy tym pamiętać, by:

  • do przecierania twarzy używać lekko ciepłej, przegotowanej wody oraz delikatnych płatków kosmetycznych,
  • myć najpierw czoło, policzki, grzbiet nosa,
  • używając świeżego wacika nasączonego jałową solą fizjologiczną, przemywać powieki oczu – od zewnętrznego do wewnętrznego kącika,
  • uszy czyścić za pomocą patyczka z ogranicznikiem, wygarniając z małżowiny usznej nadmiar woskowiny.

Specjalne traktowanie okolicy pieluszkowej

Szczególnej pielęgnacji ciało mające kontakt z pieluszką – krocze, pachwiny i pupa dziecka. Ma to związek z tym, że noszenie pieluch może spowodować otarcia i odparzenia. Co więcej, niektóre pieluchy narażają skórę na kontakt z moczem i kałem. To ma negatywny wpływ na jej kondycję i samopoczucie dziecka, ale i może wywołać podrażnienia, które zmieniają się w miejscowe zapalenie skóry.

By przeciwdziałać utracie wody przez skórę, a i szybko łagodzić podrażnienia, wspomagać leczenie oraz chronić skórę przed kolejnymi odparzeniami, należy:

  • dbać o częste zmiany pieluszek,
  • dokładnie oczyszczać skórę przy każdej zmianie pieluszki. Do higieny powinny być stosowane wilgotne delikatne waciki bawełniane, nasączone ciepłą wodą lub tzw. chusteczki wodne, czyli w 99% nasączone wodą,
  • sięgnąć po specjalistyczny krem do pielęgnacji skóry,
  • kupować pieluszki, które są nie tylko efektywne w działaniu, ale i przyjazne dla skóry dziecka.

Jakie pieluszki dla dziecka?

Kupując pieluszki dla niemowląt czy nieco starszych dzieci trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii, nie tylko estetycznych i ekonomicznych. Co jest ważne?

Najlepsza pieluszka dla niemowlaka jest dość cienka, miękka, delikatna, ma optymalne pH. Kluczowe są parametry funkcjonalne, takie jak czas wchłaniania wilgoci, oddawanie wilgoci pod wpływem nacisku. Najlepsze są te, które posiadają satysfakcjonujące parametry wchłaniania i powrotu wilgoci (poczucie suchości i niskie powroty wilgoci).

Ważna jest także konstrukcja pieluchy. Gdy jest wygodna w użytkowaniu, nie obciera, nie zsuwa się i nie spada. W przypadku noworodków pomocne jest wycięcie na pępek, które pomaga zadbać o kikut pępowinowy. Istotna jest również wytrzymałość na niezamierzone rozpięcie się czy wytrzymałość zapięcia na oderwanie. Super, jeśli pieluchy mają elastyczne boczki, dzięki czemu idealnie dopasowują się do brzuszka, a i ułatwiają zakładanie pieluszki.

Istotny jest również materiał, z jakiej wykonano pieluchę. Ten powinien być przyjazny dla skóry dziecka, ale także paroprzepuszczalny (warstwa zewnętrzna). Musi być wolny od alergenów, wytworzony z kontrolowanych materiałów posiadających certyfikaty i atesty (np. Certyfikacja IMiD czy ORIGINAL EXCELLENT DERMATEST).

Dobrze, by pieluszki były przyjazne nie tylko dla dzieci i ich opiekunów, ale także środowiska (przy produkcji niektórych stosuje się technologia zero waste, także opakowań).

Najlepsze pieluszki posiadają także indykator wilgoci (np. gdy zmienia kolor z żółtego na niebieski, czas zmienić pieluszkę) i system ochrony mikrobiomu (microbiome protection wspiera naturalną mikroflorę skóry dziecka, nie zakłóca mikrobiomu skóry).

W poszukiwaniu idealnej pieluszki można korzystać z różnych zestawień, rankingów i testów. Dobrą praktyką jest zapoznawanie się ze szczegółowymi informacjami na stronach producentów (wszystkie warunki doskonałej pieluchy jednorazowej posiadają na przykład nowe pieluszki BELLA BABY HAPPY SOFT & DELICATE). Można także polegać na rekomendacjach zaprzyjaźnionych mam czy specjalistów.

Mity na temat pielęgnacji skóry niemowlęcia

Czego unikać w pielęgnacji skóry niemowlęcia? Jeśli chodzi o pielęgnację skóry i wzmacnianie jej mikrobiomu, bardzo ważne jest, by unikać błędów pielęgnacyjnych, które często wynikają z błędnych przekonań i mitów, które często przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

To na przykład przekonanie, że:

  • codzienne kąpiele są obowiązkowe. To nieprawda. Częste, zwłaszcza gorące kąpiele i stosowanie nieodpowiednich kosmetyków może wysuszać skórę, wzmagać objawy AZS i innych problemów skórnych,
  • do mycia dziecka można stosować kosmetyki familijne i dla starszych dzieci. To nieprawda. Te mogą podrażniać skórę, są zdecydowanie nieodpowiednie dla niemowlaków czy noworodków,
  • trzeba stosować puder, najlepiej wraz z kremem, mleczkiem lub oliwką. To nieprawda. Taka kombinacja nie tylko nie chroni skóry, ale i sprawia, że tworzą się na niej wałeczki, które ją podrażniają,
  • trzeba ubierać dziecko bardzo ciepło, żeby się nie wyziębiło. To nieprawda. Przegrzewanie organizmu, czyli ubieranie malucha nieadekwatnie do pogody i podejmowanej aktywności fizycznej, szkodzi zdrowiu.

Trzeba przy tym pamiętać, że nie należy zakładać dziecku odzieży, która jest wykonana ze sztucznych, nieoddychających tkanin (co wzmaga potliwość skóry) lub wełny (drażnią skórę mechanicznie), są za małe lub za ciasne,

  • podczas każdej zmiany pieluszki należy używać chusteczek nawilżanych. To nieprawda. Do codziennej pielęgnacji w domu wystarczy płatek kosmetyczny i letnia woda,
  • rozmiar pieluszki i jej jakość nie mają większego znaczenia, bo dziecko nie nosi ich przecież długo. To nieprawda. Nieprawidłowe dopasowanie rozmiaru pieluszek jest niekomfortowe: zbyt ciasne powodują odparzenia, a przeciekający mocz i stolec drażni powierzchnię skóry. Szalenie ważna jest także ich jakość. Nieodpowiednia pieluszka wywołuje podrażnienia i odparzenia.

Odpowiednia pielęgnacja skóry niemowlęcia - bazowanie na faktach naukowych i zaleceniach ekspertów, a unikanie błędów pielęgnacyjnych - to recepta na zdrową skórę i uśmiech niemowlaka. Zdecydowanie warto się starać.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: