Zamiast zabawki – gra planszowa! O wartościowych prezentach słów kilka

Materiał sponsorowany 
Zamiast zabawki – gra planszowa! O wartościowych prezentach słów kilka

Święta Bożego Narodzenia to czas radości i spotkań z najbliższymi, ale też dzielenia się prezentami. Obdarowujemy zwłaszcza najmłodszych członków rodziny, a wybór odpowiedniego upominku może okazać się nie lada wyzwaniem. Może tym razem, zamiast kupować kolejną zabawkę, która po kilku dniach zostanie zapomniana, warto zwrócić uwagę na inne propozycje? Jedną z nich są nowoczesne gry planszowe – wyjątkowy prezent, który nie tylko dostarczy wartościowej rozrywki, ale także przyniesie liczne korzyści, wspierając rozwój najważniejszych dziecięcych umiejętności.

 

Jedną z największych zalet wspólnej zabawy z planszówkami jest rozwijanie logicznego myślenia i zdolności planowania. Tytuły takie jak Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż, Architekci 7 Cudów Świata czy Sonic i superdrużyny stanowią świetne wprowadzenie do bardziej złożonych wyzwań.

W trakcie rozgrywki dzieci muszą planować, przewidywać ruchy przeciwników i podejmować proste, a przy tym strategiczne decyzje.

To doskonała forma treningu dla umysłu, rozwijająca zdolności analityczne i logiczne, co może być niezwykle przydatne zarówno w bardziej zaawansowanych planszówkach, jak i w codziennym życiu, wpływając pozytywnie na zdolność adaptowania się do nowych sytuacji.

Kolejnym atutem gier planszowych jest ich społeczny charakter, dzięki któremu jak żadna inna rozrywka wspierają rozwój umiejętności interpersonalnych. Zwłaszcza dzisiaj, w dobie postępującej cyfryzacji, wspólna zabawa pełna interakcji jest szczególnie cenna dla najmłodszego pokolenia.

Gry takie jak Dixit Disney czy Story Cubes – kreatywne zabawy bazujące na skojarzeniach – nie tylko doskonale pobudzają wyobraźnię, ale też uczą empatii i nieszablonowej komunikacji, a przy tym pozwalają jeszcze lepiej poznać naszych najbliższych.

Nie bez znaczenia są też rozmaite wartości i postawy, jakie gry planszowe mogą przekazywać najmłodszym. Zasady fair play, szacunek dla przeciwników, umiejętność radzenia sobie zarówno ze zwycięstwem, jak i porażką, przestrzeganie reguł – to wszystko ważne elementy współzawodnictwa, które pozwolą dzieciom sprawniej funkcjonować w społeczeństwie.

Jednak planszówki, choć zwykle kojarzą się z rywalizacją, mogą też uczyć skutecznej współpracy.

W grach kooperacyjnych takich jak Kroniki zamku Avel kluczem do zwycięstwa jest skuteczny podział ról i pomaganie sobie nawzajem – w tym przypadku w odkrywaniu magicznej krainy i walce z fantastycznymi potworami.

Zwyciężyć możemy tylko razem, dzięki czemu łatwiej radzić sobie z ewentualną porażką.

Ponadto ze względu na swój edukacyjny charakter gry mogą stanowić świetne wprowadzenie do nauki szkolnej lub jej uzupełnienie. Elementy takie jak liczenie, dodawanie, odejmowanie czy mierzenie są nieodłączną częścią zabawy z planszówkami, dzięki czemu dzieci, często nieświadomie doskonalą swoje umiejętności matematyczne.

Na rynku nie brakuje też tytułów stworzonych jako narzędzia poszerzające wiedzę maluchów. Weźmy na przykład serię BrainBox – te proste i angażujące karcianki pozwalają ćwiczyć pamięć, a przy tym zawierają wiele istotnych informacji i pojęć z zakresu rozmaitych przedmiotów: od wspomnianej już matematyki, poprzez geografię, aż po przyrodę. Taką grę można dobrać bezpośrednio do wieku, potrzeb i zainteresowań dziecka.

Nowoczesne planszówki to także świetne narzędzie do ćwiczenia refleksu i spostrzegawczości, a wraz z nimi także koncentracji. W świecie pełnym bodźców i rozproszeń zdolność skupienia jest niezwykle istotna. Grając w planszówki, dzieci uczą się utrzymania uwagi na danym zadaniu, co wpływa korzystnie na ich ogólny rozwój poznawczy.

W tym obszarze najlepiej sprawdzają się najprostsze i najbardziej angażujące gry. Tytuły takie jak Cortex Disney czy popularne Dobble to niepozorne karcianki, które potrafią wciągnąć uczestników na długie godziny. Dzięki zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy” nie możemy nawet na chwilę spuścić z oka przeciwników, a dzieci uczą się utrzymywania uwagi na szczegółach i sprawnego przywoływania informacji z pamięci krótkotrwałej.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: